از بین بردن جای سوختگی

از بین بردن جای سوختگی

مقالات

۲۱ مرداد , ۱۳۹۷

پوست و عضلات بدن دارای ویژگی ترمیم خود هستند و در صورت ایجاد زخم یا خراش و با انجام مراقبت‌های ساده بعد از مدتی به حالت اول خود بر می‌گردند اما این موضوع در مورد زخم ناشی از سوختگی کمی متفاوت است زیرا از بین بردن جای سوختگی فرایندی سخت‌تر و طولانی‌تر نسبت به سایر زخم‌ها دارد و چه بسا اگر هنگام سوختگی زمان را از دست بدهیم یا از روش‌های غیر اصولی استفاده نماییم احتمال از بین بردن جای سوختگی به صورت کامل امکان‌پذیر نباشد و جای سوختگی همواره در بدن ما باقی بماند.

گرمازدگی، آتش سوزی، مواد شیمیایی، برق گرفتگی و ... می‌تواند از عوامل ایجاد سوختگی در روی سطح پوست و بدن باشند و هر کدام درجه‌ای از سوختگی را ایجاد نمایند (سوختگی درجات مختلف دارد که در مقاله انواع سوختگی می‌توانید با آن‌ها آشنا شوید). اگر درمان سوختگی و از بین بردن جای آن بر اساس درجه و نوع سوختگی انجام گیرد منطقی‌تر است.

آیا روش های از بین بردن جای سوختگی در سطح اینترنت قابل اطمینان است؟

قطعا با جستجوی کلمه از بین بردن جای سوختگی مطالب و روش‌های زیادی که اکثرا به نام درمان خانگی جای سوختگی مشهور هستند، مواجه می‌شوید اما ممکن است چندین سوال ذهن‌تان را مشغول سازد که دلایل علمی این درمان‌ها چیست؟ مرجع این راه‌حل‌ها کجاست؟ آیا این درمان‌ها برای همه افراد و همه نوع پوستی یا هر نوع سوختگی پاسخگوست؟ از چه طریقی می‌توان به این راه‌حل‌ها اطمینان کرد و اگر مشکلی برای زخم و پوست در هنگام درمان سوختگی پیش آمد، تکلیف چیست؟

روش های از بین بردن جای سوختگی

برای پاسخ به این سوالات و اطمینان یافتن از این راه‌حل‌ها، بهترین روش، مشورت با پزشک متخصص حتی برای کوچکترین زخم و خراش ناشی از سوختگی است. اما روش‌های متداولی هم برای از بین بردن جای سوختگی نیز وجود دارد که با توجه با تایید پزشکان درون مجلات پزشکی انتشار می‌یابند و ما در اینجا به برخی از آن‌ها اشاره می‌نماییم.

• عصاره گوجه فرنگی

مصرف گوجه فرنگی از دیرباز به عنوان عاملی برای سلامت پوست مطرح می‌شود و استفاده از عصاره آن و قرار دادن آن بر روی محل سوختگی به طور منظم، راه‌حلی ارزان قیمت و مفید برای از بین بردن جای سوختگی است.

• روغن بادام، زیتون و نارگیل

هر کدام از این روغن‌ها خاصیت مرطوب کنندگی پوست را دارند و اجازه ایجاد و گسترش زخم‌های جدید را نمی‌دهند. با توجه به ویتامین E موجود در این روغن‌ها، استفاده از آن‌ها باعث از بین بردن جای زخم و جای سوختگی می‌گردند.

• عسل طبیعی

عسل طبیعی بهترین ماده برای از بین بردن سلول‌های مرده پوست و تولید سریع‌تر سلول‌های جدید و بازسازی بافت پوست است. می‌توانید مقداری عسل را روی پوست خود بمالید و با استفاده از باند محل زخم را بسته و چند ساعت در همان حالت بمانید و با تکرار چند بار این کار در هفته تاثیرات آن را ببنید.

کرم سوختگی

یکی از مواردی که متخصصان برای از بین بردن جای زخم و سوختگی و تسریع در روند درمان سوختگی تجویز می‌کنند استفاده مداوم از کرم‌های سوختگی است. کرم سوختگی حاوی مواد موثره‌ای است که به بازسازی و ترمیم پوست آسیب دیده کمک می‌کند و در کوتاه مدت می‌توانند نتایج بسیار مشهودی را برجای بگذارند. کرم کلاسنت یکی از کرم‌های مشهور در این زمینه است که با داشتن یک درصد از گیاه سنتلاآسیاتیکا، روند بهبود را افزایش می‌دهد.

مقالات مرتبط

gap
کرم سوختگی خانگی

کرم سوختگی خانگی

همه‌ی ما در زندگی روزمره‌مان می‌توانیم به طرق مختلف از عواملی که در اطراف ما و در خانه ما هستند دچار سوختگی شویم. در ...
۲۴ فروردین , ۱۳۹۸
زخم‌های سوختگی چگونه درمان می‌شوند؟

زخم‌های سوختگی چگونه درمان می‌شوند؟

پس از سوختگی، به طور معمول و به احتمال زیاد یک زخم از سوختگی بر بدن شما باقی خواهد ماند، مخصوصا اگر سوختگی درجه دوم یا درجه ...
۱۶ اسفند , ۱۳۹۷
روش های درمان جای سوختگی قدیمی

روش های درمان جای سوختگی قدیمی

هنگامی که عارضه یا زخمی برای پوست و بدن ایجاد می‌شود، بهتر است در همان ابتدای کار و قبل از اینکه جای زخم ماندگار شود به درمان ...
۱۰ بهمن , ۱۳۹۷
مراقبت از زخم‌های سوختگی

مراقبت از زخم‌های سوختگی

در این مقاله به روند درمان و مراقبت از زخم های سوختگی می‌پردازیم. در ابتدا در مورد کمک‌های اولیه سپس درمان اولیه، درمان ...
۰۴ بهمن , ۱۳۹۷