درمان آفت دهان

درمان آفت دهان

مقالات

۰۳ مهر , ۱۳۹۶

آفت دهان یک زخم دردناک است که در داخل دهان، بر روی زبان یا لثه و در گلوی افراد ایجاد می‌شود. آفت دهان یک نقطه دردناک قرمز رنگ است که رفته رفته مرکز آن سوراخ و سفید می شود.

این بیماری ویروسی نیست، بنابراین سرایت نمی‌کند. آفت دهان چند هفته می‌ماند و کم کم بهبود یافته و از بین می‌رود بدون اینکه جایی از خود باقی بگذارد. علائم آفت دهان سوزش و درد شدید است که با خوردن و آشامیدن و در مواردی حتی با صحبت کردن تشدید می‌شود. 

آفت دهان ممکن است با ضربه‌ای کوچک به وجود بیابد، گاز گرفتن، مسواک زدن یا مسواک های سفت و یا محکم مسواک زدن، جراحی و یا آسیب‌های دندان پزشکی و ... باعث تحریک مخاط دهان و به وجود آمدن آفت دهان می‌شود.

 

علل به وجود آمدن آفت دهان 

علت اصلی آفت دهان هنوز معلوم نیست، ولی طبق تحقیقات و آزمایشات گوناگون مجموعه ای از عواملی که ممکن است زمینه ساز بروز آفت دهان باشد را بیان می‌کنیم:

 - یکی از عوامل زمینه ساز آفت دهان که امروز خیلی بر روی آن تاکید می‌شود، ضعف سیتم ایمنی بدن است. سیستم دفاعی بدن انسان در این مواقع یک مولکول ناشناخته را شناسایی و به آن حمله می‌کند و بدین ترتیب باعث به وجود آمدن زخم در دهان و یا همان آفت دهان می‌شود.

- یکی دیگر از عوامل زمینه ساز در بروز آفت دهان، عامل ژنتیک است. تحقیقات نشان داده است که ژنتیک و سابقه آفت دهان در خانواده، یکی از عوامل بروز آفت دهان است.

- کمبود ویتامین و مواد مغذی در بدن نیز می‌تواند زمینه ساز بروز آفت دهان باشد. روی، آهن، اسید فولیک، ویتامن B، ویتامینC و ... از جمله ریز مغذی‌ها و ویتامین‌هایی هستند که فقر آن‌ها در بدن موجب آفت دهانی می‌شود.

- استرس و اضطراب، حساسیت های غذایی و آلرژیک، اختلالات هورمونی، مشکلات خونی، مشکلات گوراشی و ... نیز از دیگر عوامل موثر در بروز آفت دهان و یا تشدید آن می‌باشند.

 

 درمان آفت دهان

 آفت دهان به خودی خود درمان می‌شود اما ممکن است پروسه درمان آفت دهان طولانی شود و موجب اختلال در خوردن و آشامیدن فرد ایجاد گردد. داروها و یا روش‌های درمان آفت، برای کوتاه شدن دوره بهبودی و کاهش درد و سوزش آفت دهان تجویز می‌شوند.

مصرف برخی خوراکی‌ها همچون بادمجان، گوجه فرنگی فلفل و ... ممکن است باعث تشدید آفت و به تعویق افتادن درمان آفت دهان شود، در مقابل مصرف مواد غذایی که حاوی مواد مغذی همچون آهن، ویتامین B است همچون حبوبات، گوشت قرمز، سیب و ... در درمان آفت دهان و جلوگیری از بروز آن موثر است.

رعایت بهداشت دهان و دندان، استفاده از مسواک، خلال دندان و... نیز یکی از راه‌های درمان آفت و جلوگیری از بروز آن می باشد.

گیاه مورد یکی از مواردی است که در درمان آفت دهان بسیار موثر است. قطره گیاهی مورد الیس به شما کمک می‌کند تا درد و سوزش کمتری احساس کنید و همچنین دوره درمان آفت را کوتاه‌تر می‌کند. قطره مورد الیس ضد عفونی کننده دهان هم است که با استفاده 5 الی 6 بار در روز روند درمان آفت را تسریع می‌بخشد.

محلول مورد الیس برای درمان آفت دهان

در صورتی که درمان آفت دهان بعد از گذشت سه هفته حاصل نشد، آفت همراه با تب، اسهال و حس تنبلی و ... همراه بود و یا مدام بزرگتر شد و همچنین اگر پشت سر هم آفت زدید، حتما به پزشک مراجعه کنید تا با انجام آزمایشات مختلف، دلیل اصلی آفت دهان شما مشخص شود و از بروز آفت‌های بعدی جلوگیری کنید.

مقالات مرتبط

gap
کاهش وزن

کاهش وزن

یافتن راه حلی مطمئن برای کاهش وزن دغدغه بسیاری از افراد در سطح کشور می‌باشد و این موضوع تا آنجا پیش رفته است که والدین از ...
۲۶ تیر , ۱۳۹۷
علل آفت دهان و پیشگیری از ایجاد آن

علل آفت دهان و پیشگیری از ایجاد آن

همانطور که در مقالات قبل گفته شد، آفت دهان زخم‌های کوچک و گاها بزرگی هستند که سالانه  تا چندبار مهمان ناخوانده دهان بسیاری ...
۱۳ خرداد , ۱۳۹۷
برای سوزاندن چربی شکم و پهلو قطره زیره بخورید

برای سوزاندن چربی شکم و پهلو قطره زیره بخورید

ادویه‌های لاغرکننده بسیاری وجود دارند که برخی برای سوزاندن چربی‌های شکم و پهلو مناسب‌ترند. در بین این ادویه‌ها ...
۲۸ فروردین , ۱۳۹۷
تاثیرات سرکه سیب بر سلامت پوست صورت

تاثیرات سرکه سیب بر سلامت پوست صورت

در مقالات قبل درباره تاثیرات سرکه سیب بر سلامت بدن صحبت کردیم. در این مقاله قصد داریم تاثیرات سرکه سیب بر پوست صورت را مورد ...
۲۰ اسفند , ۱۳۹۶