آفت دهان در کودکان

آفت دهان در کودکان

مقالات

۰۲ آبان , ۱۳۹۷

برای کودکان و افراد خردسال ایجاد آفت دهان بسیار ناگوارتر از بزرگترها می باشد. مشکلی که باعث می‌شود تا درمان آفت دهان در کودکان بسیار سخت‌تر باشد این است که معمولا پدر و مادر ها راه‌حلی برای این موضوع ندارند. اگرچه آفت دهان بیماری خاصی نمی‌باشد و معمولا در اکثر موارد مشکل حادی ایجاد نمی‌کند. اما برای کودک شما در هنگام خوردن و آشامیدن دردسر می‌سازد. معمولا در کودکان زیر ۱۰ سال این اتفاق به ندرت میفتد اما در این مقاله به توصیه‌هایی می پردازیم که اگر کودک شما دچار آفت دهان گردید به سرعت او را درمان کنید. 

دلایل ایجاد آفت دهان در کودکان

علت اصلی ایجاد آفت دهان هنوز به صورت کلی پیدا نشده است اما عواملی وجود دارد که شما با تشخیص به موقع آن‌ها می‌توانید از پخش شدن یا گسترش زخم‌های درون دهان جلوگیری کنید.

عواملی مانند ضعف سیستم ایمنی بدن، تغذیه نامناسب، ویروس‌ها و باکتری‌ها، حساسیت به بعضی از مواد غذایی، برخورد جسم تیز یا خشک با بخش‌های داخلی دهان و همچنین عواملی مانند استرس یا اضطراب می‌تواند دهان کودک شما را دچار آفت کند.

روش‌های درمان آفت دهان

در بسیاری از راه‌حل‌هایی که برای درمان آفت دهان ارائه می‌شود معمولا از مواد غذایی یا محصولات ترکیبی سخن به میان می‌آید که گاها هزینه تهیه و استفاده از آن‌ها بسیار سنگین است. ضمن اینکه استفاده از هرکدام آن‌ها حالت توصیه‌ای دارد و تضمینی برای خوب شدن قطعی آفت دهان نمی‌باشد. راه‌حل‌های مبتنی بر داروهای شیمیایی هم برای کودکان از طرف والدین به سختی انجام می‌گیرد و زیاد توصیه نمی‌شود. بنابراین بهترین توصیه و راه حل استفاده از مواد غذایی سالم و موجود در منزل و صد البته مشاوره گرفتن از پزشک مجرب می‌باشد.

  • در مرحله اول باید غذاهای شور و چرب و تنقلات را از فرزند خود دور کرد. چیپس، شیرینی، شکلات و آجیل از خوردنی‌هایی هستند که کودکان به آن‌ها علاقه شدیدی دارند و استفاده از آن‌ها مراحل درمان آفت دهان را کند می‌کند.
  •  به فرزند خود بیاموزید مرتب از مسواک استفاده نمایید و روش مسواک زدن اصولی را به او یاد بدهید. مسواک کودکان باید بسیار نرم باشد و به آرامی داخل دهان حرکت کند.
  • غذاهای گرم و تند به سرعت آفت دهان را بزرگتر کرده و آن را رشد می‌دهد. بنابراین در چند روزی که آفت مهمان دهان کودکتان است غذاهای سرد بیشتری به او بدهید.
  • مواردی که تا الان بیان شد برای جلوگیری از رشد و کاهش درد آفت دهان بوده است. برای درمان خانگی آفت دهان می‌توانید از عسل طبیعی، آب انگور، چای کیسه‌ای، برگ آلوورا و ... استفاده نمایید اما بهترین حالت این است که کودک خود را به نزد پزشک برده تا نوع زخم را بررسی نماید و بر اساس مشکل به وجود آمده و توصیه‌های علمی او، کودک خود را مورد درمان قرار دهید و سرخود از تجربه‌های شخصی یا پیشنهادهای اطرافیان بهره نبرید.

مقالات مرتبط

gap
همه چیز در باره لوسیون تقویت ناخن

همه چیز در باره لوسیون تقویت ناخن

لوسیون تقویت ناخن همانطور که از نامش پیداست برای تقویت ناخن‌ها می‌باشد، برای حفظ ناخن‌های شکننده و ضعیف از لوسیون تقویت ...
۲۲ خرداد , ۱۳۹۸
تأثیر قطره کاهش اشتها در کاهش وزن

تأثیر قطره کاهش اشتها در کاهش وزن

قطره کاهش وزن از جمله مواردی است که در رژیم‌های لاغری و به عنوان یک ماده مکمل مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مکمل‌ها ...
۱۳ خرداد , ۱۳۹۸
خواص استفاده از قطره رزماری

خواص استفاده از قطره رزماری

رزماری (Rosmarinus officinalis) ) یک بوته همیشه سبز با برگ‌های سوزنی و عطر چوب است. گیاه رزماری گرچه به عنوان یکی از چاشنی‌های اصلی ...
۰۲ اردیبهشت , ۱۳۹۸
هشت مورد از فواید گیاه نعناع برای سلامتی

هشت مورد از فواید گیاه نعناع برای سلامتی

گیاه نعناع شامل بیش از دوازده گونه گیاهی می‌شود که همگی متعلق به جنس Mentha هستند. این گیاه مخصوصا برای احساس خنک کننده‌ ای ...
۰۹ اسفند , ۱۳۹۷